TedaviHaberleri

Miyom Tedavisi Nasıl Edilir?

Rahimde meydan gelen anormal düz kas çoğalması olarak bilinen sorunlar miyom olmaktadır. Miyomlar rahimde en çok sık görülen iyi huylu tümörler olmakla birlikte miyom tedavisi mümkün olmaktadır. Günümüzde en sık rastlanılan kadın hastalıkları arasında yer alan miyom oluşumu ciddi etkilere de sahip olabilmektedir. Ergenlik döneminde ortaya çıkabildiği gibi bu oran az olmaktadır. Genel olarak 40 ile 50 yaş arasında olan kadınlarda meydana gelen rahatsızlık olarak öne çıkmaktadır. Genellikle hormonel durumlardan etkilenmesi mümkün olan miyomlar, menopoz sonrası dönemde küçülme olasılığına sahip olması ile beraber, menopoz sonrası büyüyen miyomlar kötü huylu dönüşüm açısından takibe alınması oldukça fazla önem teşkil etmektedir.

Miyom Belirtileri Nelerdir?

Genel olarak ilk zamanlarda ciddi semptomlara neden olmayan miyomların zaman geçtikçe belirtileri de artmaya devam etmektedir. Hastaların bir kısmında anormal derecede kanamalara neden olan miyomlar rahatsız edecek derecede ağrı bel ağrısı ve huzursuzluğa neden olmaktadır. Bununla birlikte kimi miyomlar kitle etkisi sebebi ile mesane üzerinde baskı yaparak mesanenin genişlemesini engeller ve hastanın sık tuvalete çıkmasına da sebep olmaktadır. Ayrıca yaptığı baskı sonucunda makata baskı sürekli bir tuvalet ihtiyacı varmış hissine de psikolojik yönden etki edebilmektedir. Büyük boyutlarda olan miyomlar karında şişlik, ağrı, hazımsızlık, gaz sıkışması ve kabızlık sorunları da yol açmaktadır. Ayrıca enfeksiyona bağlı olarak kötü koku ve akıntı gibi şikayetler de oluşabilmektedir. Bu şikayetlerin ortadan kalkması için birçok miyom tedavisi yöntemi mevcut olmaktadır.

Miyom Tedavisi Nasıl Edilir?

Miyom büyüklüğüne, yerleştiği bölgeye göre miyom tedavisi değişkenlik göstermektedir. Ayrıca tedavide hastanın yaşı, sağlık durumu, ani büyüme ve diğer ciddi rahatsızlıklar miyom tedavisi yöntemini etkileyen konular arasında yer almaktadır. Özellikle hastanın genç olması avantajı ile robotik cerrahi tedavisi ile çok basit şekilde semptomların ortadan kalkması mümkün olmaktadır. Diğer tedavi yöntemi arasında yer alan laparoskopi yöntemi yine çok basit şekilde ve hastaya hiçbir zararı olmadan rahatsızlığın ortadan kalkması mümkün olmaktadır. Cerrahi müdahale gerektirmeyecek kadar küçük olan miyomların tedavisinde ilaç kullanımı ve düzenli kontrolü sayesinde tüm şikayetler ortadan kalkmaktadır.

tedavi, haber

320
Bize Ulaşın

Merkez mahallesi mutlu han sokak no:17/2 Bartın/Sakarya

info@tedavihaber.com.tr

tedavihaber.com.tr adresinde yer alan haberlerin iktibas edilirken kaynak gösterilmesini bekleriz.
Sitemizde yer alan haberin telif hakları öncel ajans firmasına aittir, kaynak gösterilmeden ve link verilmeden iktibas edilemezler.
Bu içeriğin kullanımıyla ilgili yasal yükümlülükler kullanıcıya aittir.